Black Pencil@BilkentComposition

Bilkent Faculty of Music and Performing Arts Composition Program is happy to have added another event to its calendar.

Netherlands based new music ensemble Black Pencil was the guest of Composition Department. Beginning with the pieces written by Bilkent composers for their rare combination of instruments, the group spent two days for an intensive workshop. Supported by VisiSonor and Fonds Podium Kunstein Foundations, ensemble gave a unique performance in Bilkent Concert Hall that stood out within the season. The two-hour concert contained arrangements from medieval music as well as pieces written specifically for them. Ensemble composed of recorder (Jorge Isaac), pan flute (Matthijs Koene), viola (Esra Pehlivanli), accordion (Marko Kassl) and percussion (Enric Monfort), also featured world premiers of two compositions by Bilkent Composition Students Arda Yurdusev and Yunus Ulvi Charles Thurston at their concert. Groups energy that is unusual in chamber music received with an amazing feedback from the audience and resulted with an exceptional concert experience.

Aslıhan Keçebaşoğlu, Bilkent Composition Text

Arda Yurdusev, Bilkent Composition Translation-Photos

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Kompozisyon Sanat Dalı, etkinlik arşivine bir yenisini eklemiş olmaktan mutluluk duymaktadır.

Hollanda temelli yeni müzik grubu Black Pencil, geçtiğimiz hafta Ankara’ya gelerek Bilkent Kompozisyon Bölümü’nün misafiri olmuştur. İlk olarak Bilkentli besteciler tarafından kendileri için yazılan eserleri iki gün boyunca yoğun ve özverili bir atölye çalışmayla ortaya çıkaran grup, alışılmışın dışındaki çalgı bileşimi ile Bilkentli bestecilere çok farklı bir müzikal deneyim fırsatı sunmuştur. Hollanda’daki VisiSonor ve Fonds Podium Kunstein vakıfları tarafından desteklenen etkinliklerin son gününde ise Ankaralı müzikseverler ile Bilkent Konser Salonunda buluşmuştur. Blok flüt (Jorge Isaac), panflüt (Matthijs Koene), viyola (Esra Pehlivanli), akordeon (Marko Kassl) ve vurmalılar (Enric Monfort) için yazılmış yeni müzikler ve kendi düzenlemeleriyle 21. yy icra anlayışına adapte ettikleri ortaçağ müziklerinden oluşan iki saatlik konser programında, Bilkent Kompozisyon öğrencilerinden Arda Yurdusev ve Yunus Ulvi Charles Thurston’un atölye kapsamında besteledikleri eserlerinin de ilk seslendirilmelerine yer vermişlerdir. Grubun virtüözitesi ve oda müziği konserlerinde eşine az rastlanır sahne enerjisiyle dinleyiciyi kucaklayışı, seyircinin de benzersiz heyecanı ve ayakta alkışlarıyla karşılık bulmuştur.

Aslıhan Keçebaşoğlu, Bilkent Composition Metin

Arda Yurdusev, Bilkent Composition Çeviri-Fotoğraflar

Advertisements