Duo Sonant

Cem Önertürk

1986 yılında Ankara’da doğdu. Müzik eğitimine 12 yaşında iken İlhan Baran ile başladı. 1999 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi sınavını kazandı ve Stiliana Stavreva’nın flüt sınıfına kabul edildi.

Mart 2000’de Gülşen Tatu’nun; Mayıs 2001’de Prof. Robert Winn’in; Haziran 2002’de Patrick Gallois’in; Temmuz 2005’te Andras  Adorjan’ın; Ocak 2006’da Maurice Steger’in; Şubat 2006’da Emmanuel Pahud’un Master Class’larına aktif olarak katıldı.

Cem Önertürk, 1998 yılından beri çeşitli konserler ve resitaller vermiş, pek çok oda müziği konserinde yer almıştır. Şubat 2005’te Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ile Unicef yararına solist olarak konser vermiştir. Mart 2006’da “Yamaha scholarship”, 2007’de DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) müzik burslarına layık görülmüştür.

2008 Temmuz ayında “young euro classic” yaz festivali kapsamında kurulan orkestra ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde Şanghay ve Pekin şehirlerinde, Almanya’da Münih ve Berlin şehirlerinde orkestra ile konserler vermiştir. 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Şef Lorin Maazel’in yönettiği ve müzik direktörlüğünü yaptığı Castleton Festival orkestrası ile Amerika ve Kanada’da konserler vermiştir.

2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi‘nden Onur Derecesiyle mezun olan Önertürk, 2007 yılının Haziran ayında önce Hochschule für Musik und Theater Hannover’in, daha sonra Hochschule für Musik und Theater München’in master programlarına kabul edilmiştir. 2007 yılının eylül ayında ise Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Cahit Koparal Flüt Yarışması”nda birincilik ödülünü kazanmıştır. 2009-2010 konser sezonunda Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile A. Khachaturian’ın, 2011 yılında Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile W.A.Mozart’ın flüt konçertolarını seslendirmiştir.

Cem Önertürk Hochschule für Musik und Theater München’de  Prof. Andras Adorjan ile Yüksek Lisans çalışmalarını 2009 Eylül ayında tamamlamıştır. Sanatçı, doktora çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde sürdürmektedir.

Önertürk, Bilkent Senfoni Orkestrası, Arcis Ensemble, Ankara Nefesli Beşlisi, solo, oda müziği ve yeni kurulan Ankara Filarmoni orkestrası’nın ve Karşıyaka Filarmoni Orkestrası’nın solo flütist’i olarak  konserlerde ismini duyurmaktadır.

CEM ÖNERTÜRK: Berio Sequenza I for Flute

Ceren Baran

1985’te İzmir’de doğdu. 8 yaşında İzmir Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu’na girdi. 7 yıl boyunca çocuk korosu kapsamında Werther, Carmina Burana gibi eserlerin , içlerinde Aspendos Uluslararası Opera and Bale Festivali’nin bulunduğu  birçok temsilinde yer aldı. 1999 yılında  Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na lise devresinden girerek profesyonel gitar çalışmalarına Kadircan Özdemir ile başladı ve 2006 yılında lisans devresinden mezun oldu.

2007 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Eğitim hayatı boyunca; Goran Krivokapic, Zoran Dukic, Marco Socias, Andrew York, William Kanengiser, Dale Kavanagh, Dagoberto Linhares, Emanuele Segre, Massimo Delle Cese, The Gothenburg Combo, Johannes Moller, Jorge Cardoso, Carlo Marchione, Costas Cotsiolis, Sharon Isbin, Gerhard Reichenbach ve Roland Dyens ile çalışma fırsatı buldu.

Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası ve Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası ile solist olarak konser verdi. Lisans öğreniminde kurduğu Ege Gitar Dörtlüsü ile 4 yıl birçok ilde konser verdi ,  bunların yanı sıra birçok keman – gitar ve flut – gitar konserleri gerçekleştirdi. Mersin Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Ege Üniversitesi’nde resitaller verdi. 2008-2010 yılları arasında  Bilkent Üniversitesi Klasik Gitar Kulübü’nün başkanlığını yaptı.

2010 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı Yüksek Lisans derecesinden mezun oldu. 2011 Ekim’den itibaren 5 ay süresince Almanya   Hochschule für Musik Detmold’de Prof. Dale Kavanagh ile çalıştı. Halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Gitar Sanat Dalı Sanatta Yeterlilik öğrencisi olarak Doç. Kağan Korad ile çalışmalarına devam etmekte, aynı zamanda Yaşar Üniversitesi Klasik Gitar Bölümü’nde  Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktadır.

 

 

Advertisements

2 thoughts on “Duo Sonant

  1. Pingback: Bilkent Composition @ Sesin Yolculuğu « Composition at Bilkent

  2. Pingback: Bilkent Composition @ Sesin Yolculuğu « Composition at Bilkent

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s