Ülkemin AKBAŞ

AKBAS ULKENINÜlkemin Akbaş Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Bölümü’nden 2004’te mezun oldu. Yüksek lisansını Avusturya’daki Universität für Musik und darstellende Kunst Graz’da çağdaş müziğin önde gelen kompozitörlerinden Beat Furrer ve Klaus Lang’in danışmanlığında tamamladı. Universität für Musik und darstellende Kunst Wien’de kompozisyon bölümünde postgraduate eğitimini bitiren Akbaş burada da ünlü kompozitör Michael Jarrell ile çalıştı.Besteci ustalık sınıfı eğitimlerini Fransa’daki Acanthes New Music’de Salvatore Sciarrino’nun ve Almanya’daki Internationale Ferienkurse für Neue Musik Darmstadt’ta George Haas’ın danışmanlığında tamamladı.

2012-2014 yıllarında Richard Wagner Konservatorium’da müzik teorisi dersleri veren kompozitörün “Kar” isimli solo piyano eseri BESOM’un yarışmasında üçüncülüğe layık görüldü. “Rush” isimli eseri de The Mauricio Kagel Composition Competition’da finale kaldı. Kompozitörün eserleri Avrupa’nın pek çok seçkin müzik topluluğu tarafından seslendirildi.

Eserleri son olarak, Çin’de yapılan 6th New Music Week of Shanghai ve Romanya’daki 2014 International New Music Week Bucharest, Auditorio Nacional Madrid’de Neotonarte Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Hacettepe Oda Orkestrası ve Başakşehir Oda Orkestrası tarafından icra edildi. Besteci halen Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.